Halloween

Halloween to święto ludowe anglosaskie, który obchodzony jest 31 października. Dzieci przebierają się w przerażające kostiumy i chodzą od domu do domu z tradycyjnym porzekadłem Trick or treat (Kolęda lub Wam coś zrobią) i "kolędują" o słodycze. Święto jest obchodzone głównie w krajach anglojęzycznych, głównie w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii i innych. Halloween pochodzi z chrześcijańskiego święta Wszystkich Świętych, a także zapewne z pre-chrześcijańskiego celtyckiego święta Samhain - z okresu naszego Nowego Roku. Nazwa powstała skróceniem angielskiego "All-Hallow-Nawet", tz. "Przeddzień Wszystkich Świetych".

Tradycznymi znakami na Halloween są dynia ze świeczką w środku, nazwane Jack-o'-lantern, a także wiedźmy, duchy, czarne koty, miotły, ogień, potwory, szkielety itp. Kolory czarny i pomarańczowy.

W ostatnich latach Halloween obchodzi się coraz bardziej. Rocznie organizuje się Halloween party, gdzie bary, kluby i dyskoteki zamieniają się w miejsca horrorową dekoracją. Uczestnicy przebierają się w różne kostiumy typu Straszny film (Krzyk), wampiry, duchy, szkielety. Oprócz typowych dekoracji dyni się pająki w pajęczynie, myszy i wszelkiego rodzaju robactwa.