Mikołaja, Diabeł i Anioł

Charakterystyczną cechą tego święta jest Mikołaj, diabeł i anioł, który obchodzi mieszkania i rozdawa prezenty dziecią. Spójrzmy do historii pochodzenia wschodniego zwyczaju.

Pierwsza duża uroczystość Adwentu są Mikołajki, który przypadają na 6 grudnia. Jest to jedyne święto, który rozprzestrzeniło się ze wschodu na zachód.

Wśród dzieci nadal żyje wyobraźnia, że Mikołaj zejdzie po złoty łańcuch i towarzyszą mu anioły z grupą złych diabłów. 5 grudnia wciąż chodzi po miasta i wsi, kilka grup Mikołajów, aniołów i diabłów w różnym wieku.

Osoba Mikołaj ubrana jest w ornat, nosi na głowie mitrę i trzyma pastorał. Niezbędna jest również maska na twarz i broda z waty.

Anioł jest ubrany w białe szaty, na głowie ma złotą perukę, na czole gwiazdkę i wazne są anielskie skrzydła. Anioł nosi koszyk z podarunkami.

Diabły na sobie mają kożuchy, mają długie ogony, dzwoni łańcuchem i każdy prawdziwy diabeł ma swój worek na nieposłuszne dzieci ..

W przeszłości, dzieci dostawały prezenty tylko na Mikołaja, nigdy w Wigilię. Dostawali jabłka, orzechy, marcepanowe figurki Mikołaja, diabła lub inne słodycze. Dzieci nikdy nie recytowali wierszy Mikołajowi, jak jest to dzisiaj, ale musiały się pomodlić, np. Aniele Boży stróżu mój ...