O Hawajach

Hawajski Wyspy leżą w środkowej części Oceanu Spokojnego, prawie 3900 km od zachodniego wybrzeża Ameryki. Składają się z 132 wysp i atoli.

Najważniejszych jest 8 głównych wysp: Hawaii (Wielka Wyspa), Kahoolawe (niezamieszkana), Maui (Wyspa Doliny), Lanai (wyspa Ananasów), Molokai (przyjazna), Oahu (wyspa stanu Hawaje), Kauai (Island Garden) i Niihau (Zakazana Wyspa ). Hawaje są największe i najmłodsze o obszarze 10.438 kilometrów kwadratowych.

Na północny zachód od nich rozciągają się na długości około 2000 km pozostałe wysepki, atoli i rafy. Całkowita powierzchnia wynosi 16706 kilometrów kwadratowych.

Wszystkie części archipelagu Hawajów są pochodzenia wulkanicznego. Ponad dwadzieścia milionów lat pokrywał ten obszar oceanu. Na jej dnie zaczeła pękać skorupa ziemska i szczelinami wydostawała sie lawa. Stworzyło to podmorskie góry, które czasem wystapiły ponad powierzchnię Oceanu Spokojnego.

Największym Hawajskim wulkanem jest  Mauna Kea ma wysokość 4201 m, warto wspomnieć i Mauna Loa o wysokości 4171 m n.p.m. znajdują się na wyspie Hawaii. Mauna Loa jest nadal aktywnym, Manua Kea jest wygasłym. Na jej szczycie jest obserwatorium astronomiczne. Formacje lawy aktywnego wulkan Mauna Loa były używane nawet jako miejsce szkolenia astronautów, którzy trenowali chodzenie na powierzchni Księżyca.

 

Wybuchy wulkanu Mauna Loa na katastrofalną skalę miały miejsce w 1942 i 1950 roku. Lawa płynęła po zboczu góry, wpadała do oceanu, gdzie woda się gotowała, chmury pary siegały do sześciu kilometrów nad powierzchnię a w wodzie pływały ugotowane ryby.


Ze względu na izolację Archipelagu Hawaje żyje tutaj wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt. W lasach pierwotnych o wysokości ponad 2000 metrów n.p.m. rosną palmy, mirty i euphorbias (wilczomlecze). Po stronie zawietrznej jest step i zarośla.

Na klimat Wysp Hawajskich mają istotny wpływ na północny wschód wiatry, które przynoszą obfite opady deszczu. W zimie na wyspy wieją gorące i suche wiatry z południa i południowego zachód. Dalszym wpływem klimatu jest zimny Prąd Kalifornijski. Różnica opadów między nawietrznej i zawietrznej stronie wyspy. Wietrzne północne i wschodnie brzegi maja opadów od 1500-6000 mm rocznie, na zawietrznej południowych i zachodnich zboczach mają tylko 500 mm. Najwyższa suma opadów jest w górach Walaleale na wyspie Kauai, gdzie w ciągu ostatnich 10 lat średnia opadów jest 12300 mm, które wraz z indyjskim Asami najwiecej na świecie.

Początkowo na wyspie mieszkali Polinezyjczykowie, którzy zamieszkiwali terytorium od 9. wieku. Oryginalna struktura społeczna była bardzo okrutna. Społeczeństwo zostało podzielone na kasty, a na górze była grupa wodzów, na dole znajdowali się niewolnicy i ludzie przeznaczeni jako ofiary, kanibalizm.

Dla Europy odkrył hawajskie Wyspy w 1778 kapitana Jamesa Cooka, który następnego roku przy drugiej wizycie został zabity. Pod koniec 18 wieku dynastia Kamehameha zjednoczyła wyspy Hawaii, Maui i Oahu. W 19 wieku próbowali opanować Hawaii Brytyjczykowie, Francuzi i Amerykanie. W 1898 roku wyspy zostały zajęte przez Stany Zjednoczone. Oznacza koniec hawajskiej kultury. W 1959 roku Hawaje stały się 50. członkowskim państwem Stanów Zjednoczonych. Stolicą jest Honolulu na wyspie Oahu.

Szybki rozwój handlu, broni palnej, alkoholu i epidemii cholery spowodowało, że mieszkańcy zaczęli ubywać na rzecz imigrantów z Azji i Ameryki. Obecnie żyje około 1,2 mln mieszkańców.


Duże znaczenie w historii wyspy ma Japońskie bombardowanie bazy marynarki wojennej w Pearl Harbor w roce 1941.

Ważnym źródłem dochodów jest turystyka, a część przypada na rolnictwo - uprawa trzciny cukrowej, ananasó, kawy i owoców tropikalnych.

Turystów przyciąga więcej rzeczy - zwłaszcza egzotyka, wyjątkowo piękną przyroda, romantyka, kogoś na Hawajach znowu wywołuje obraz luksusu, klubów nocnych i dziewicze plaże. Wyobrażenie Hawajów jako romantyczne miejsce z chatami z liści palmowych, wokół którego przechodzą miejscowe piękności i spokojne plaż, to już jest przeszłość. W stolicy Honolulu dzisiaj znajdziesz wieżowce, autostrady z czterema pasami, hotele i duże centra handlowe. Na budowę luksusowych hoteli, które ożywiły ruch turystyczny, zapłaciła USA kilkaset milionów dolarów. Ale romantyczne uliczki nadal są dzięki piesnia, muzyce i tancerą. Często możecie zobaczyć typowe hawajskie girlandy-wieńce, hawajskie spódnice i hawajskie koszule na turystach.

Ale jest też dobrze odwiedzic Centrum Kultury Polinezyjskiej, gdzie możecie zobaczyć jak się żyło w tubylczych wioskach.

Wyspy się od siebie różną strukturą, kolorami, stylem życia i klimatem. Północ, a także najstarsza wyspa Kauai, zwany także Garden Isle, jest prawdziwym tropikalnym rajem. Ma bardzo łagodny klimat, stałe temperatury i częste deszcze. Dlatego też, istnieje tu bardzo wiele gatunków roślin. Kwitnace łąki, które kwitną nawet w zimie, przechodzą po jednej stronie w piaszczyste plaże, podczas gdy druga  wspina się aż wysokie górskie wodospady.

Centrum wyspy tworzy pasmo górskie pokryte lasem, w centrum znajduje sie najbardziej wilgotne miejsce na świecie. Niewątpliwą atrakcją jest wizyta w Waimea Canyon. Cegielne czerwone ściany pokryte ciemnymi zielonymi krzewy spadją w przepaść.

Przyjazd cudzoziemców miał jednak negatywny wpływ na przyrodę. Doszło do wycinania lasów i w ten sposób do degradacji lasów, różne rzadkie gatunki roślin znikneły, a wiele z nich jest zagrożonych.