Piracka impreza

W naszym e-shopu oferujemy szeroką gamę pirackich kostiumów i pirackich akcesoriów. Piracka impreza jest jednym z najbardziej popularnych tematów na zorganizowanie dziecięcego karnawału ale także różne uroczystości dla dorosłych. Zagłębijmy sie do historii i poczatków tak zwanych "piratów".

Pirat (z fr. Pirat, Gr. Peiratés, rabuś, pirat) jest pierwotnym morskim rabusiem. Piraci z reguły atakuje statek handlowy, ale często rabują i na wybrzeżu. Piractwo kwitnie tam, gdzie istnieje duży ruch łodzi a rabusie mogą liczyć na bogaty łup. Zamiast mieczy i żaglowców mają dzisiaj motorówki, broń automatyczną i karabiny oraz rakiety.

Podczas gdy wybrzeżą Ameryki Południowej i Afryki wciąż zagrażają piraci to u wybrzeży Ameryki Północnej piraci nie są dzięki patrolom starży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych, które w przeszłości przyczyniły się także do zmniejszenia piractwa na Morzu Karaibskim. Praktykowane piractwa na pełnym morzu (oceaniczne piractwo) przeciwko statkom transportowym jest dużym problemem (traci się na tym 13 aż 16miliardów dolarów rocznie na całym świecie), na przykład, na wodach między Spokojnym Indyjskim oceanem, zwłaszcza na wybrzeżu Somalii i wokół Cieśniny Singapurze i Malakka, które przecina ciągu roku ponad 50.000 statków handlowych.

Piraci byli znani juz w starożytności, ale piractwo rozpowszechniło się w czasie kolonizacji, kiedy statki handlowe przewoziły z Ameryki do Hiszpanii, szlachetne metale i inne bogactwa. W Indiach Zachodnich w 17 wieku piratom sie mówiło Buccaneers tzw korsarzy, który były pierwotnie francuski traperzy, którzy stali się piratami. Słowo pochodzi z boucan, drzewiene wykończenie używane do gotowania mięsa (indziej zwany Barbacoa). Ci to Piraci terroryzowali hiszpańskie posiadłości na rzecz innych krajów europejskich; Najbardziej znanym z nich był Henry Morgan. Buccaneers założyli porty Tortuga i Port Royal, które ostatecznie opanowala Anglia i uczynili  z nich antypirackie ośrodki.

Na początku 18 wieku powstało wielu band piratów, np. banda Edward Teach, który napadała szlaki handlowe na Karaibach, wzdłuż wybrzeży Afryki, a niektóre nawet w Indiach. W pierwszej połowie 18 wieku do zmniejszenia piractwa poprzez skoordynowane wysiłki państw europejskich; pirata groziły bardzo ciężkie kary.

Holenderscy piraci byli znani jako Kaprzy lub korsarz ("szabrownicy"). Słowo składa się z holenderskich vrij (wolny) i buit (łup) i powstało z niego angielskie "freebooters" i francuskie "flibustiers". I powstało angielskie filibusters, ale piraci to nie byli, ale poszukiwacze przygód, którzy działali w Ameryce Łacińskiej w przewrotach i w refolucjach. Nazwę Lanun dostali piraci w Cieśninie Malakka z Indonezji i Malajska. Początkowo byli to żeglarze, którego nazwa stała się synonimem piractwa w 15 wieku.

Niektóre kraje używali piratów jako narzędzie do zakłóceń konkurencyjnych szlaków handlowych i handlu morskiego innych krajów i terroryzują ich kolonie. Takim piratom z leceniem (Letter of Marque, Kaperska lista) nazwano korsarze, w nowoczesnym arabskim świecie jest قرصان z tureckiego Korsan, który prawdopodobnie pochodzi od łacińskiego Cursa (wyprawa, wpad, najezd). Korsarze ze swojego łup dostawał tylko część, ale pod względem ich kraju, ich działania były legalne. Dodatkowym atutem może być produkowane statki dla nich na zamówienie.